Konferencja to spotkanie profesjonalistów z różnych dziedzin, naukowców i praktyków, którzy zaprezentują swoje refleksje na temat problematyki wartości w ochronie i interpretacji dziedzictwa. Wystąpienia obejmować będą zarówno rozważania teoretyczne, jak i refleksje płynące z analizy studiów przypadku z zakresu wystawiennictwa, turystyki, edukacji czy animacji społecznej.
Tematem wiodącym tegorocznego spotkania są wartości. Łączenie dziedzictwa ze zbiorem wartości to podstawa klasycznie rozumianej ochrony materialnych, przyrodniczych i niematerialnych śladów przeszłości. Poprzez analizę, komunikację i edukację zasobom przypisywane są różne wartości: te uniwersalne lub kontekstowe, uzależnione od uwarunkowań kulturowych. Te społeczne, funkcjonalne czy symboliczne oraz indywidualne i skojarzeniowe. Część z nich można sytuować w dyskursie ekonomii, inne przynależą do sfery etyki. Wszystkie jednak ujawniają się w relacji z odbiorcą, a tu ważną rolę pośrednika odgrywa interpretacja dziedzictwa.
W swojej pierwotnej formie, interpretacja rozumiana jest jako metoda mająca na celu „odkrycie znaczeń i powiązań pomiędzy poszczególnymi treściami”. Skonceptualizowana została przez Freeman Tildena w 1957 roku i od tego czasu pojawia się w praktyce edukacyjnej, turystycznej i narracyjnej wielu instytucji na świecie. Głównym obszarem rozwoju interpretacji stał się namysł nad sposobami przekazywania treści, które realizować będą tildenowski postulat „pobudzania do myślenia” (not instruction but provocation). Otwartym i ważnym aspektem pozostaje omówienie wpływu i roli interpretacji w kształtowaniu tożsamości zbiorowych.
Krytyczne studia nad dziedzictwem, powstanie nowych muzeów i atrakcji turystycznych, a także społeczne przemiany początków XXI wieku, znacząco wpływają na zakres zadań i celów interpretacji. Jej pierwotna, deskrypcyjna funkcja, staje się coraz częściej działaniem preformatywnym, kreującym wartości i „możliwości indywidualnej wolności od ciężaru dziedzictwa” (Neil Silberman).
Jak wygląda współczesne wykorzystanie interpretacji? Czy nadal zwraca uwagę na dziedzictwo, jako przestrzeń wartości? W jakich kontekstach sytuuje wartości i samo dziedzictwo? To główne zagadnienia tegorocznej konferencji.
Wykład prowadzacy wygłosi:
Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Neil Silberman, który wygłosi wykład pt. „Interpretation as Shared Heritage: New Directions in a Time of Change”.
Szczegółowy program znajduje się w załączonym dokumencie.
21 PAŹDZIERNIKA (CZWARTEK)
SESJA 1: 10.00-12.00 / DZIEDZICTWO I INTERPRETACJA
SESJA 2: 13.00-15.00 / WARTOŚCI
SESSION IN ENGLISH: 17.00-19.30
22 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
SESJA 3: 10.00-11.30 / NARZĘDZIA
SESJA 4: 12.00-14.00 / KRAJOBRAZ I PRZESTRZEŃ
SESJA 5: 14.30-16.30 / MUZEA I MIEJSCA
DYSKUSJA: 18.00-20.00 / Co Polacy sądzą o dziedzictwie i jak o nim opowiadać.
Prezentacja i dyskusja na temat badań segmentacyjnych Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Organizator zastrzega sobie praw do dokonywania zmian w programie.