Poznań, 12-13 października 2023
Konferencja z cyklu „Interpretacja dla ochrony dziedzictwa” to spotkanie osób z różnych dziedzin, obszarów badawczych i aktywności społecznych, które prezentują swoje refleksje na temat problematyki ochrony i interpretacji dziedzictwa. Konferencja stanowi część debaty, realizowanej od 2019 roku. Inicjując działalność naukowo-badawczą Poznańskie Centrum Dziedzictwa dąży do rozwijania pojęcie interpretacji, aby było odpowiednim narzędziem ochrony dziedzictwa. W centrum dyskusji stoi zagadnienie publicznego dyskursu dziedzictwa, które chcemy analizować z różnych perspektyw współczesnej nauki i praktyki dotyczącej dziedzictwa, pamięci, edukacji i turystyki. Tematem wiodącym edycji w 2023 roku jest turystyka zrównoważona.
Zjawisko turystyki pozostaje w ścisłych relacjach z szeroko pojętym dziedzictwem. Doświadczenie materialnej, niematerialnej i przyrodniczej spuścizny opiera się na relacjach zakorzenionych w kulturze oraz kreowanych poprzez interpretację dziedzictwa. Fenomen turystyki ma niebagatelny wpływ na wszystkie podmioty uczestniczące w tym procesie: zarówno samych odbiorców, jak i zarządców, opiekunów dziedzictwa, ale także faktycznych depozytariuszy – społeczności lokalnej. Dominujące współcześnie podejście postuluje turystykę zrównoważoną.
Będąc odpowiedzią na koncepcję zrównoważonego rozwoju, turystyka o takim charakterze zakłada zintegrowane zarządzanie dziedzictwem oraz aktywnością turystyczną w celu zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz kulturę lokalną, przy jednoczesnym zachowaniu pozytywnego wpływu społecznego i ekonomicznego. Tak zarysowana koncepcja funkcjonuje jako uniwersalna idea, ugruntowana w strategicznych dokumentach i promowana m.in. przez Światową Organizację Turystyki czy Unię Europejską.
Jak dzisiaj wyglądają postulaty zrównoważonej turystyki? Jak na tym tle rysuje się koncepcja interpretacji dziedzictwa?
Kryzys pandemiczny, kryzys energetyczny, kryzys ekonomiczny oraz kryzys migracyjny i konsekwencje wojny w Europie stanowią wyzwanie i mogą być punktem wyjścia do dyskusji na temat celów i modeli zrównoważonej turystyki. Jednym z narzędzi i potencjalnych źródeł do dyskusji kreującej nowe wartości turystyki może być koncepcja interpretacji dziedzictwa, praktykowana w nowoczesnej formie od początku XX wieku a opisana przez Freemana Tildena w 1957 roku. Czy opracowane blisko 70 lat temu zasady mogą stać się skuteczną metodą i narzędziem w rozwoju turystyki? Dzieło Freemana Tildena powstało w wyniku jego doświadczeń zawodowych. Trafne i genialne spostrzeżenia wynikały z praktyki obcowania zarówno z dziedzictwem, jak i turystami. On sam, jako baczny obserwator – ale też i „czuły narrator” – zbudował pomiędzy nimi relacje dając obu stronom korzyści. Dziedzictwu zrozumienie, szacunek i ochronę, a turystom zupełnie nową jakość doświadczeń.
Zapraszamy do dyskusji nad teorią interpretacji dziedzictwa w kontekście turystyki zrównoważonej, stawiając pytanie o jej nowe (lub niezmienne) cele oraz zastanawiając się nad jej aktualnym podejściem.Jak interpretacja dziedzictwa kształtuje turystykę? Na ile może wpływać na jej charakter? Na czym współcześnie polegać powinna turystyka zrównoważona? A może powinniśmy określać i kształtować ją jako odpowiedzialną, wrażliwą lub rezylientną?
Rada Naukowa: dr Monika Herkt, Bartosz Małolepszy, Jan Mazurczak, prof. UZ dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt, prof. UAM dr hab. Alina Zajadacz, prof. UEP dr hab. Piotr Zmyślony
Sekretarz: Michał Kępski
Partnerzy: Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej
12 PAŹDZIERNIKA (CZWARTEK)
10.00-11.30: SESJA OTWIERAJĄCA
12.00-14.00: SESJA REFERATOWA (I)
Moderacja: Piotr Zmyślony (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
15.00-16.30: SESJA REFERATOWA (II)
Moderacja: Armin Mikos von Rohrscheidt (Uniwersytet Zielonogórski)
17.00-18.00: WYKŁAD WIODĄCY
W kierunku personalizacji, zrozumienia, równowagi: jak wykorzystać złoty pył świata cyfrowego, Magdalena Kachniewska (Szkoła Główna Handlowa)
18.15: Zwiedzanie wystawy głównej Bramy Poznania oraz wystawy czasowej „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań” w Galerii Śluza
13 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
10.00-11.30: SESJA REFERATOWA (III)
Moderacja: Armin Mikos von Rohrscheidt (Uniwersytet Zielonogórski)
12.00-14.00: DEBATA
Turystyka zrównoważona w praktyce opiekunów i zarządców dziedzictwa
Moderacja: Aleksandra Chabiera (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
15.00: wycieczka „Brama otwarta na rzekę”
15.30: zwiedzanie Centrum Szyfrów Enigma
Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w programie.
12 października o godz. 17.00 specjalny wykład pt. „W kierunku personalizacji, zrozumienia, równowagi: jak wykorzystać złoty pył świata cyfrowego” wygłosi prof. SHG dr hab. Magdalena Kachniewska.
Abstrakt wystąpienia:
W dobie dynamicznego rozwoju rozwiązań mobilnych, jednym z najważniejszych trendów pozostaje SoCoMo (social context mobile) – źródło rozwiązań, bez których trudno współcześnie zapewnić konkurencyjność regionu lub atrakcji turystycznej. Ogrom informacji, jaką skrywają dane cyfrowe, pozwala inaczej spojrzeć na ruch turystyczny (jego rozmieszczenie przestrzenne, dynamikę, wpływ na otoczenie) oraz sprawniej nim zarządzać (relokować, personalizować, ułatwiać dostęp do informacji, ostrzegać, zachęcać, wspierać turystów w rozumnym zwiedzaniu i przemyślanym planowaniu, ale także spontanicznym podejmowaniu decyzji).
Wyniki badania pilotażowego przeprowadzonego wśród menedżerów kilkudziesięciu organizacji rynku turystycznego (w tym przedsiębiorców, dyrektorów organizacji turystycznych i podmiotów kultury oraz twórców aplikacji mobilnych dla turystyki) wskazują co prawda, że dojrzałość cyfrowa nie jest mocną stroną polskiej turystyki, ale sam fakt przeprowadzenia samooceny powodował nadzwyczajne zainteresowanie możliwościami, jakich dostarcza analiza danych cyfrowych. Ustalmy zatem, czego nam brakuje, aby zadbać o zrównoważony rozwój turystyki i ułatwiać rozumne zwiedzanie, dostosowane do wieku, kontekstu i zainteresowań podróżnych.
prof. SGH dr hab. Magdalena Kachniewska:
Analityczka trendów z zakresu inteligentnej turystyki, marketingu cyfrowego i sztucznej inteligencji, przewodnicząca kapituły konkursu „New.Tech.New.Travel”. Przewodnicząca Rady Fundacji „Rok Rzeki Wisły”, członek Rady Naukowej Szlaku Kanału Elbląskiego oraz Komitetu Naukowego NETOUR Project.
Prowadzi badania z zakresu: modeli biznesowych gospodarki cyfrowej, inteligentnej mobilności i marketingu mobilnego (SoCoMo). Obecnie realizuje dwa niezwykłe projekty z pogranicza turystyki i nowych technologii: inteligentny system wyszukiwania ofert turystycznych oparty na algorytmach rozumienia języka naturalnego (NLP) oraz system predykcji cen dla sektora turystycznego z wykorzystaniem zaawansowanych metod fuzji danych wielowymiarowych i uczenia maszynowego (ePREDYKTOUR).
Udział w spotkaniu wiąże się z akceptacją Regulaminu