W ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa proponujemy różnorodne wydarzenia w Bramie Poznania, Centrum Szyfrów Enigma, Galerii Śluza, Fest Fyrtlu oraz w przestrzeni miejskiej. Znajdą się tu atrakcje dla osób w każdym wieku.
Dołączcie do nas podczas dwóch wrześniowych weekendów!
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
W jaki sposób skarb Inków znalazł się w Polsce? I czy można zapisać historię za pomocą kolorowych sznurków? Na te i inne pytania odpowiemy podczas rodzinnych warsztatów w Centrum Szyfrów Enigma poświęconych tajemnicy kipu, czyli węzełkowego pisma stosowanego przez Inków. Podczas zajęć dzieci nie tylko poznają niezwykłą legendę, ale i same stworzą swoje własne pętelkowe opowieści!
Więcej informacji
Tym razem poznamy Ostrów Tumski dzięki różnym zabawkom oraz atrybutom dziecięcym. Podczas podróży przez wieki dowiemy się, jak dawniej najmłodsi spędzali czas. Jeżeli chcecie usłyszeć, co robiły dzieci 1000 lat temu albo do czego służyły przęśliki, bączek i „zośka”, zapraszamy na rodzinne oprowadzanie po ekspozycji, które kończy się wspólną grą planszową.
Więcej informacji
Poznański Szlak Legend dla Dzieci to pomysł na aktywny rodzinny spacer po mieście. Trasa kulturowa poprowadzi nas po placach, uliczkach i kościołach Starego Miasta. Czekamy na Was w punkcie startowym (amfiteatr w Parku Stare Koryto Warty) z folderami z grą miejską. Wspólnie z naszym edukatorem przejdziecie szlak i rozwiążecie na nim zadania. Na wszystkich młodych odkrywców i odkrywczynie czekać będzie książka z poznańskimi legendami „Koziołki, rury i czarcie ogony”.
Chodźcie z nami na szlak!
Zapraszamy na spacer po jednej z dzielnic Poznania-Jeżycach, o których obliczu od niepamiętnych czasów decydowało społeczne zaangażowanie mieszkańców i tradycje zachowane do dziś. Miejsce, które na początku XVIII w. ukształtowali osadnicy zwani Bambrami. Na spacerze będziemy mieli okazję posłuchać o kulturze, tradycjach i zabudowaniach bamberskich gospodarstw, które do dzisiaj zachowały się w przestrzeni Jeżyc i o tym, dlaczego stanowiły świadectwo gospodarności i przedsiębiorczości bamberskich rodzin.
Spacer tłumaczony na Polski Język Migowy.
Więcej informacji
Gry cyfrowe to nie tylko popularna rozrywka – to także kilkadziesiąt lat doświadczeń i emocji, które już dziś łączą pokolenia graczy. Ta wciąż młoda gałąź kultury ma już swoją historię, tradycje, zwyczaje. To ogromny, ale jednocześnie otwarty dla wszystkich świat przeżyć. Odwiedźcie go razem z nami podczas Festiwalu Dawnych Komputerów i Gier.
Wyruszmy wspólnie w podróż po żywej historii kultury cyfrowej ostatnich kilkudziesięciu lat. Zagrajmy w niezapomniane gry video, które weszły do kanonu i stały się elementem naszego dziedzictwa. Zobaczmy na własne oczy jak przez kilkadziesiąt lat zmieniała się kultura gier. Pochylmy się nad dawnym sprzętem do domowej rozrywki i posłuchajmy, jak niedawne codzienne przedmioty dziś obrastają w legendy.
Spotkajmy się w międzypokoleniowym gronie i razem doświadczmy żywego dziedzictwa kultury cyfrowej.
Lubicie opowieści z dreszczykiem? Wyruszcie z nami na spacer po Ostrowie Tumskim i okolicy i poznajcie poznańską wyspę z innej strony.
Czas na jesienne, straszne historie z Ostrowa Tumskiego. Jakie duchy i stwory kryją się na poznańskiej wyspie? Jakie legendy i historie o niewyjaśnionych wydarzeniach i postaciach przekazują sobie od wieków poznaniacy i poznanianki? Przed nami seria zagadek do rozwikłania!
Czy dawny Poznań był miastem wielokulturowym? Choć przez ostatnie stulecie jego mieszkańcami byli w dużej mierze Polacy, to w dawnych wiekach w Poznaniu zamieszkiwali przedstawiciele wielu kultur. Jaki wkład w dziedzictwo miasta wnieśli Niemcy, Żydzi, Włosi, Grecy czy bracia czescy? Podczas spaceru poszukamy wspólnie ich śladów. Wycieczka jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”, dostępnej bezpłatnie w Galerii Śluza.
Zagadnienie wzajemnego stosunku religii i kultury, stanowi skomplikowaną i głęboko sięgającą sieć powiązań pomiędzy sposobem życia społeczeństwa a wierzeniami i duchowymi wartościami, przyjętymi przez społeczność jako ostateczne reguły życia i najwyższy wzór postępowania dla jednostki i społeczeństwa.
O wierzeniach i gruncie, na którym wyrosło chrześcijaństwo nie można mówić bez kontekstu kulturowego. Zwyczaje i obyczaje powstałe na ich podłożu, przenikają życie codzienne, zarówno mieszkańców średniowiecznego grodu jak i współcześnie żyjących na tych terenach.
W trakcie oprowadzania zaprezentowane zostaną zmiany, które nastąpiły przez wieki w obszarze wierzeń i religii oraz tradycje, które były zapoczątkowane przed wiekami oraz to w jaki sposób było możliwe ich przetrwanie do dziś.