Centrum Inicjatyw Senioralnych w tym roku łączy siły z Poznańskim Centrum Dziedzictwa i na inaugurację zaprasza do Amfiteatru Bramy Poznania (ul. Gdańska 2), gdzie w przepięknych okolicznościach przyrody rozpoczną się „Senioralni”. To właśnie tu, w sobotę 23.09 o g. 11:00, Prezydent Poznania przekaże seniorom i seniorkom klucze do bram miasta. Przyznana zostanie również nagroda Miejskiej Rady Seniorów „Najlepszy Przyjaciel Seniorów”.
Po inauguracji Seniorki i Seniorzy będą mogli wziąc udział w poniższych wydarzeniach.
Inauguracja 23.09.2023 godz. 13:30
Podczas oprowadzania prześledzimy najważniejsze wydarzenia, których świadkiem była poznańska wyspa katedralna. W trakcie zwiedzania kolejnych sal ekspozycji — Gród, Woda, Złoto i Witraż — przewodnik lub przewodniczka opowie między innymi o założeniu grodu nad Wartą, znaczeniu chrztu Mieszka I, złotym wieku renesansu, odzyskaniu niepodległości i burzliwych latach XX wieku.
Miejsce: Brama Poznania
Czas trwania: do 90 min.
Zapisy: zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 76 34 (limit 30 osób)
Spotkajmy się na jedynej zachowanej w Poznaniu wyspie na Warcie. To najstarsza część miasta, miejsce nieco odrealnione, wyłączone z gorączki codziennego życia. Wzniosła duchowość sąsiaduje tu ze swojskością, a kameralność wąskich uliczek - z wielką historią początków Polski. Wyjątkową atmosferę Ostrowa Tumskiego zawdzięczamy pracy poznaniaków zamieszkujących wyspę przez ostatnie dziesięć wieków.
Miejsce zbiórki: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska
Czas trwania: do 90 min.
Zapisy: brak, wstęp wolny
Zapraszamy na spacer z przewodnikiem, podczas którego odkryjemy mniej znane oblicza Śródki – miasta starszego od samego Poznania. Dowiemy się gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek, co pozostało z dawnego Rynku Śródeckiego i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek. Poznamy również historię samych śródczan, niewielkiej społeczności, która w różnych momentach dziejowych aktywnie zabiegała o swoje prawa i godne miejsce na mapie miasta.
Miejsce zbiórki: przed Kościołem Św. Małgorzaty na Śródce
Czas trwania: do 90 min.
Zapisy: brak, wstęp wolny
Tworzenie zielnika to wspaniała okazja do nauki i zabawy w jednym. Z nami zrobisz to w ciekawy i kreatywny sposób. Z odpowiednich składników zrobimy masę plastyczną, odciśniemy w niej wybrane rośliny i kwiaty, a następnie pomalujemy. Do zrobienia zielnika wykorzystamy m.in. rośliny rosnące w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa.
Miejsce zbiórki: Eksperymentlany Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania
Czas trwania: 90 min
Prowadzenie: Ula Ziober
Zapisy: telefoniczne pod numerem 61 647 76 34.
Limit uczestników_czek wynosi 20 osób
W ramach tegorocznej edycji „Senioralnych” Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowało szereg wydarzeń, w których Seniorzy i Seniorki będa mogli wziąć udział w wybrane dni października - szczegóły wkrótce.
Współorganizatorzy inauguracji: Brama Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa.
Patronat Medialny: „Senioralny Poznań”, „Gazeta Senior”, „My60+”, Radio Emaus, TVK Winogrady.
Pełen program wydarzeń „Senioralnych” znajduje się na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
1. Brama Poznania
Zapraszamy do udziału w spacerze wzdłuż Ścieżki EkoEdukacji. Będzie to świetna okazja do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz wspólnej rozmowy na temat okolicznej przyrody w towarzystwie członkiń Klubu Seniorki i Seniora przy Bramie Poznania, które poprowadzą spacer.
Przyjrzymy się bliżej rzece, otaczającej ją roślinności i zwierzętom zamieszkującym okolice.
Termin: dwa terminy do wyboru: 4 lub 11.10.2023 (środy), godz. 11:00, czas trwania 1.5 godz.
Miejsce zbiórki: Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa przy Bramie Poznania wejście od ul. Ostrówek
Organizator: Brama Poznania, Poznańskie Centrum Dziedzictwa, Współorganizatorem jest Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu
Zapisy: zapisy telefoniczne pod numerem 61 647 76 34
Dostępność: Spacer odbywa się asfaltową Wartostradą, ok 1 km.
Spacer odbędzie się niezależnie od pogody. Proponujemy zabrać ze sobą: parasole, wygodne buty, butelkę wody.
2. Galeria Śluza
Założycielami naszego miasta byli nie tylko mieszkańcy Wielkopolski. Na poznańską architekturę, szkoły, a nawet kuchnię duży wpływ mieli przybysze z bliskich i dalekich stron. Dziedzictwo naszego miasta od 770 lat powstaje dzięki spotkaniom ludności lokalnej i przybyłej. O sile i znaczeniu tych spotkań opowie kurator wystawy - dr Dawid Barbarzak.
Termin: 25.10.2023 (środa), godz. 16:00
Miejsce: Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2
Organizator: Galeria Śluza, Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Zapisy: brak, wstęp wolny
Dostępność: zwiedzanie w budynku na poziomie 0 i -1. Zejście tylko schodami.
3. Centrum Szyfrów Enigma
Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wyjątkowego obiektu w centrum Poznania jakim jest Collegium Martineum. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię miejsca, w którym funkcjonowała poznańska filia polskiego Biura Szyfrów i działali późniejsi pogromcy Enigmy. Zwiedzą gmach dawnego Komitetu Wojewódzkiego i dowiedzą się m.in. jak funkcjonowało wojewódzkie serce partii i gdzie rezydował I Sekretarz. Przybliżone zostaną także najważniejsze wydarzenia historyczne rozgrywające się w przestrzeniach Collegium Martineum. O tym wszystkim opowie specjalista ds. Mediateki Centrum Szyfrów Enigma, prezentując ponadto wybrane zbiory cyfrowe Mediateki poświęcone historii budynku i okolicy.
Termin: 10.10.2023 (wtorek) godz. 16:00
Miejsce: start w holu głównym Collegium Martineum
Organizator: Centrum Szyfrów Enigma, Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Zapisy: bezpłatne bilety dostępne w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem 61 888 45 12
Centrum Szyfrów Enigma zaprasza seniorki i seniorów na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma w towarzystwie przewodniczki lub przewodnika. Zapoznamy się z najnowszą i najnowocześniejszą wystawą multimedialną Poznania. Opowiemy prawdziwą historię poznańskich matematyków i ich odkryć, które zmieniły dzieje świata. Zaproponujemy wyzwanie dla umysłu: prześledzimy kilkanaście wieków dziejów szyfrów i ukrywania informacji. Porozmawiamy o dawnej i współczesnej nauce i technice: pokażemy, jak złamanie szyfru Enigmy wpłynęło na świat, w którym żyjemy.
Termin: 24.10.2023 (wtorek) o godz. 15.30
Miejsce: Centrum Szyfrów Enigma ul. Św. Marcin 78
Organizator: Centrum Szyfrów Enigma, Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Zapisy: bezpłatne bilety dostępne w kasie CSE lub przez rezerwacje pod numerem 61 888 45 12
4. Fest Fyrtel
Egzotyczne serce Łazarza, urok starego botanika czy poznański Westend, to tylko niektóre z tajemniczych zagadnień, o których opowiemy na spacerze z przewodnikiem. Wyruszymy śladami najciekawszych (nie zawsze tych najbardziej znanych) miejsc, postaci i historii, które wpłynęły na oblicze Łazarza. Miejscy wędrowcy, mieszkańcy fyrtla, a także wszyscy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Poznaniem, odnajdą tu coś dla siebie.
Termin: 8.10.2023 (niedziela), godz. 11:30
Miejsce zbiórki: Rynek Łazarski
Organizator: Fest Dyrtel, Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Zapisy: brak, wstęp wolny