Poznaj historię poznańskich Wianków. Odkryj sekret Żywych obrazów, wystawianych na Warcie. Dowiedz się co łączy Wandę z Janem. Kto skakał z płonącego statku i dlaczego w Poznaniu świętowano Dni Morza. Sprawdź pod jaką banderą płynie twój Fyrtel. Wystawa Wianki. Żywe obrazy w Bramie Poznania od 21.06 do 11.08.
WEJDŹ NA POKŁAD
Zapraszamy w rejs Wartą po historycznym Poznaniu. Naszym wehikułem czasu uczynimy Wianki. Pokłonimy się żywiołowi wody i ognia, powitamy Słońce i Księżyc. Udamy się w podróż śladami prastarego obrzędu. Będziemy balansować na granicy sacrum i profanum. Marzeń i rzeczywistości. Natury i Kultury.
Zmierzymy się z realiami i wizjami świata Poznaniaków na przestrzeni 150 lat. Sprawdzimy co żywe obrazy wystawiane na Warcie mówią nam o tych, którzy byli przed nami. Przygotuj się w podróż po świecie symboli.
Wejdź w przestrzeń wyobraźni. Zmierz się z obrazami przeszłości. Wybierz symboliczny wieniec, popraw zieloną koronę, wejdź na pokład.
ODKRYJ POZNAŃ
Wianki w Poznaniu są społeczny rytuałem, adaptacją ludowego święta na potrzeby miejskiej ludności. Na przestrzeni dziesięcioleci zmieniały się narracje i ich symbolika. W XIX wieku Wianki jednoczyły polskie instytucje, były symbolem dla polskich mieszkańców Poznania. Żywym obrazem dojrzewającego społeczeństwa w II RP. Zwierciadłem nastrojów społecznych w PRLu. Od lat 30-tych XX wieku towarzyszyły im Dni Morza obchodzone na akwenach w całej Polsce. Z czasem Wianki zniknęły z kulturalnej mapy Poznania.
Noc świętojańska/Noc Kupały to jeden z nielicznych obrzędów ku czci wody i słońca, który przetrwał do dziś. Woda jest dobrem wspólnym całej społeczności. To w jaki sposób obchodzimy się z nią w granicach miast i wsi, odzwierciedla stan naszej kultury i poziom cywilizacji. W epoce antropocentryzmu i kurczących się zasobów wody pitnej. Wydaje się ,że ten element kultury nabiera szczególnego znaczenia.
Zespół:
Kuratorka: Katarzyna Wala
Konsultacje historyczna: Maciej Michalski
Kierowniczka produkcji: Monika Petryczko,
Współpraca: Bartosz Małolepszy, Cezary Tyliński
Scenografia: Grupa Mixer Monika Ulańska, Dorota Gaj, Robert Woźniak
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Wala
Opracowanie graficzne: Iza Bucholc, Krzysztof Kąkolewski
Realizacja: Fundacja Social Art - Laboratorium Społeczne, grupa Mixer
Sponsor: Firma TORPOL - producent eko opakowań
Organizator: Miasto Poznań, Fyrtle.pl
Produkcja: Poznańskie Centrum Dziedzictwa