Czy fotografia może być wehikułem czasu? Czy za jej pomocą można przenosić całe kamienice, ulice, a nawet dzielnicę? A jeśli użylibyśmy współcześnie dokładnie takich samych narzędzi jakimi posługiwali się fotografowie w XIX wieku i zrobili zdjęcia to zobaczylibyśmy tę samą dzielnicę?
W projekcie FOTO Łazarz odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania. Zapraszamy Was na spotkania, spacery i warsztaty wokół dawnej i współczesnej fotografii na dzielnicy, która od ponad stu lat zachwyca swoją przestrzenią. W ramach projektu zapoznamy Was z klasycznymi technikami fotografii XIX w., jak i z współczesnym spojrzeniem wykorzystującym fotografię cyfrową.
Jak bardzo Łazarz jest podobny, a jak bardzo różny od tego z przełomu XIX/XX wieku? Projekt przybliży nam te zmiany, jakie zaszły na dzielnicy na przestrzeni lat, ale także podkreśli znaczenie zachowania pamięci o przeszłości.
W ramach FOTO Łazarza fotograf i historyk- Przybyrad Paszyn postanowił zrobić zdjęcia poznańskiej dzielnicy w technice mokrego kolodionu. Miejsc, które ponad wiek temu jako wizytówka Łazarza trafiły na miejskie widokówki. Poprowadzi także warsztaty z fotografii otworkowej i analogowej połączone z krótkim spacerem po dzielnicy. Efekty jego prac i działań uczestników i uczestniczek warsztatów będziecie mogli podziwiać na spotkaniu podsumowującym nasz projekt.
Oprócz zapoznania się z dawnymi technikami zapraszamy także na spotkanie będące okazją do wspólnego robienia zdjęć w przestrzeni Łazarza własnymi aparatami lub telefonami w ramach Instameetu zorganiozwanego przez IgersPoznan.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajdziecie na stronie Fest Fyrtla lub w wydarzeniu na Facebooku