Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów — najbardziej wyczekiwanego wydarzenia kulturalnego w stolicy Wielkopolski.
16 maja 2026 roku instytucje z Poznania i okolic otworzą swoje drzwi, oferując mieszkańcom i turystom bezpłatny (lub w symbolicznej kwocie) dostęp do miejsc, które na co dzień pozostają niedostępne lub prezentują się w zupełnie innej, nocnej odsłonie.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Nocy Muzeów 2026 w instytucjach Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2025. Bilety będą wydawane od godz. 17:00 w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24:00). Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji będzie otwarte od strony ul Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną, w kierunku Ostrowa Tumskiego.
W sobotę standardowe zwiedzanie ekspozycji głównej będzie możliwe co 20 min. do godz. 15:00 (o godz. 15:00 ostatnie wejście przed rozpoczęciem Nocy Muzeów).
W niedzielę, 17 maja pierwsze wejście na ekspozycję o godz. 10:20.
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy "UAPoteka... o Kolekcji Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
O wystawie i zbiorach Uczelni opowiedzą osoby studenckie współtworzące ekspozycję: Zuzanna Boratyńska, Edyta Stachewicz, Marcelina Wajdziak, Maria Wrona. Spotkanie będzie okazją, aby poznać kolekcję oraz posłuchać o jej historii i możliwych kierunkach rozwoju z perspektywy osób studiujących. Podczas wydarzenia o działaniach UAP związanych z rozwojem kolekcji będzie można również porozmawiać z dr. Marcinem Szelągiem, Pełnomocnikiem Rektora ds. Kolekcji w UAP.
W niedzielę, 17 maja Galeria Śluza będzie otwarta od godz. 10:00.
Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2025.
Bilety będą wydawane od godz. 17:00 w holu Collegium Martineum w godzinach trwania wydarzenia (ostatnie wydawanie biletów odbędzie się o godz. 24:00). Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki.
W sobotę standardowe zwiedzanie ekspozycji głównej będzie możliwe co 15 minut do godz. 15:00 (o godz. 15:00 ostatnie wejście przed rozpoczęciem Nocy Muzeów).
W niedzielę 17 maja pierwsze wejście na ekspozycję o godz. 10:15.
Spójrzmy wspólnie na główną trasę turystyczno-kulturową Poznania - tym razem z perspektywy kobiecej. Odnajdziemy dziedzictwo kobiet, które odegrały istotną i samodzielną rolę w historii miasta, wykazując aktywność w najróżniejszych aspektach życia i niejednokrotnie prześcigając w tym mężczyzn. Wraz z przewodnikiem będziemy szukać śladów dawnych poznanianek na obszarze niemal całego Traktu.
Data: 16 maja, godz. 17:00
Start: przed Zamkiem Królewskim (Góra Przemysła)
Wydarzenie organizowane w ramach jubileuszu 20-lecia Traktu Królewsko-Cesarskiego
Wstęp wolny